A német pénzügyminisztérium élén várható változásról számoltak be német sajtóforrások. A hírek szerint Jörg Kukies, a kancellária magas rangú tisztviselője és jelenlegi pénzügyminiszter-helyettes veheti át a pénzügyminiszteri posztot Christian Lindner távozását követően.
Tegnap Donald Trump győzelmének árnyékában Olaf Scholz német kancellár elbocsátotta pénzügyminiszterét, ezzel praktikusan véget vetett a koalíciónak. Jövő év március végén előrehozott választások várhatók, ahol a szavazóknak abban is állást kell foglalniuk, hogy a nagyobb költekezés útjára lépjen-e a német állam. Ez egész Európa számára fontos kérdés.
A német belpolitikában váratlanul fordulat következhet be a közeljövőben. Olaf Scholz kancellár bizalmi szavazást kezdeményez, amely akár előrehozott választásokhoz is vezethet. A hír komoly feszültségekre utal a kormánykoalíción belül.
A német kormány válságba került, miután Olaf Scholz kancellár elbocsátotta Christian Lindner pénzügyminisztert. A döntés hátterében a kabinet jövőbeli gazdaságpolitikájáról folytatott, több hete tartó vita áll. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a kancellár rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze szerda estére.
Kanada baloldali pártja, az Új Demokrata Párt (NDP) felbontotta a Justin Trudeau kormányfő liberálisaival két és fél évvel ezelőtt kötött megállapodását, mely során külső támogatást nyújtott a kisebbségi kormány hatalmon maradásához. Jagmeet Singh, az NDP vezetője az X-en szerdán közzétett videójában azt mondta, a Liberális Párt "túl gyenge, túl önző" ahhoz, hogy a kanadaiakért harcoljon, Trudeau pedig "újból és újból bebizonyította, hogy mindig meg fog hajolni a vállalatok kapzsisága előtt."
Az előzetes eredmények szerint Azerbajdzsán kormánypártja megőrizte többségét a vasárnapi előrehozott parlamenti választásokon. Ez volt az első szavazás azóta, hogy az ország egy évvel ezelőtt visszafoglalta a szakadár Karabah területét - írja a Reuters
Hónapok óta tartó politikai bizonytalanság után Bulgária újabb előrehozott választást tart, amelyet október végére terveznek. Ez lesz a hetedik parlamenti választás mindössze három év alatt – írja a Politico. A helyzet ráadásul az Európai Bizottságot is megbéníthatja.
Nagy emelkedéssel kezdik a hetet az európai tőzsdék, a befektetők a franciaországi előrehozott parlamenti választások első fordulójának eredményére reagálnak.
Vasárnap reggel 8 órakor megnyíltak az urnák Franciaországban az előrehozott nemzetgyűlési választások első fordulójában, amelynek során több mint 49 millió választópolgár a parlament alsóházának 577 képviselőjét választja meg öt évre. A kisebb településeken este 6-ig, a nagyobb városokban este 8-ig lehet szavazni, és van néhány jel, amely alapján rendkívülinek ígérkezik ez a választás. Ilyen például az, hogy több, mint 60%-os lehet a részvételi arány, amelyre közel három évtizede nem volt példa, az internetes szavazással élők száma nagyot nőtt, és rekordszámúan fognak meghatalmazás útján szavazni. A közvéleménykutatók szerint benne van a pakliban, hogy Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Tömörülés akár megszerezheti az abszolút többséget is a nemzetgyűlésben. Saját helyzetelemzésünk itt olvasható.
A francia politikai színtér újabb fordulatot vett, miután a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás (RN) tovább növelte előnyét a parlamenti választások vasárnapi első fordulója előtt. Az utolsó kampánynapon közzétett felmérések szerint Marine Le Pen bevándorlásellenes, euroszkeptikus pártja egyre közelebb kerül az abszolút többség megszerzéséhez - jelentette a Reuters.
Miközben az európai bankszektor 3%-ot, a francia bankok több mint 8%-ot veszítettek tőzsdei értékükből, mióta a francia elnök pártjának EP-választási veresége után bejelentette az előrehozott választásokat.
Az azerbajdzsáni parlament felhívást intézett az ország elnökéhez, Ilham Aliyevhez, amelyben az előrehozott parlamenti választások kiírását kezdeményezte - számolt be pénteken a Trend helyi hírügynökség.
Emmanuel Macron a katasztrofálisan sikerült európai parlamenti választások után előrehozott választásokat jelentett be Franciaországban, az elnök váratlan döntése komoly politikai zűrzavart eredményezett, az előrehozott választás jelentős gazdasági hatással járhat Franciaországban, a pénzügyminiszter máris adósságválságra figyelmeztet. Ebben a környezetben nem meglepő, hogy gyakorlatilag mélyrepülést láthattunk a múlt héten a francia tőzsdén, elsősorban a kamatkörnyezetre legérzékenyebb bankszektor részvényei szakadtak be, ráadásul nagyon úgy fest, hogy ez a tőkepiaci bizonytalanság még hetekig megmaradhat. Adódik a kérdés: a hanyatt-homlok menekülés az egyetlen megoldás ebben a helyzetben, vagy izgalmas befektetési lehetőséget is teremt?
Váratlan lépést tett Emmanuel Macron francia elnök azzal, hogy a pártja számára súlyos vereséggel járó június 9-i európai parlamenti választások után feloszlatta a francia Nemzetgyűlést és előrehozott választásokat írt ki június végére. A francia elnök bejelentésének komoly tőzsdei hatásai voltak, a francia részvénypiac nagyot esett, elsősorban a bankok és a közműcégek részvényeit ütötték meg. A választások és az azt követő koalíciós tárgyalások miatt még hosszú ideig maradhat a politikai, és ezzel együtt piaci bizonytalanság. Ebben a környezetben szólalt most meg a Goldman Sachs elemzője, aki arra figyelmeztetett, hogy a francia bankszektor nagyvállalatai a továbbiakban is szenvedhetnek a tőzsdéken, de egy olyan szektorra is felhívta a figyelmet a szakértő, ami jól teljesíthet az elkövetkező hónapokban - írja a Cnbc.
A rendőrség szerint 250 ezren, a szervezők szerint 640 ezren tüntettek szombaton Franciaországban, mintegy kétszáz városban a Nemzeti Tömörülés ellen meghirdetett megmozdulásokon.
"A hazugságokból álló" szélsőjobboldali költségvetési ígéretek miatt pénteken arra figyelmeztetett Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter, hogy adósságválság alakulhat ki Franciaországban, amely üzenetre még jobban felerősödött az a brutális eladói hullám, amely az elmúlt napokban is jellemezte a francia pénz- és tőkepiaci eszközöket. A fejlemények pénteken az eurót egyhavi mélypontra küldték a dollárral szemben, és a feszültséget a mi régiónk devizái is megérezték, jórészt ezért esett ma 399 közelébe a forint az euróval szemben.
Nem volt semmiféle előjele a mostani kitörésnek.
Egyre közelebb a 100 000 dollárhoz a BTC árfolyama.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?